“Apart otel” kısaca, misafirlerin seyahatleri sırasında yeme, içme ve diğer ihtiyaçlarını kendileri tarafından giderebilecekleri ekipmanları bulunduran ve genellikle daire ya da villa şeklinde inşa edilmiş konaklama tesislerini tanımlamak için kullanılır.

 

Apart nedir?

Apart ne demek? İngilizce bir kelimedir ve Türkçe’de karşılığı “ayrı” anlamına gelir. Türkçe’de sadece konaklama sektöründe yeme içme ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir mutfağı ve birkaç odayı barındıran birimlerden oluşan otel türünü tanımlamak için kullanılır.

 

Apart daire nedir?

Aslında apart otellerde bulunan daireler anlamında kullanılması düşünülen “apart daire” ifadesi şu sıralar günlük kiralanan daireleri tanımlamak için kullanılıyor. Çoğunlukla bir tesis olmayan ve bir ya da birkaç dairenin konaklama hizmeti vermesi işinin adı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

Apart otel, günlük kiralık daire farkı nedir?

Bu günlerde günlük kiralık dairelerin de apart otel olarak algılanması bazı kavram kargaşalarına neden olabilmektedir. İkisi arasındaki en önemli fark apart otelin bir ruhsat ile işleyişine devam etmesidir. Apart otelin iş yeri açma ruhsatı olmayan haline günlük kiralık daire de diyebiliriz. Ayrıca apart oteller ticari verimlilik bakımından konaklama amaçlı yapıldığından yaşam alanları dairelere göre daha küçüktür. 2018 yılında yapılan düzenlemelerle ruhsatsız günlük kiralık daire işletmek artık mümkün olmadığından kriterlere uyan pek çok daire işletmecisi ruhsat alarak faaliyetlerini apart otel olarak sürdürmeye başlamıştır.

 

Apart otelde bulunması gereken eşyalar nelerdir?

Aslında hizmet yarışı ve daha fazla konfor sunmak adına bunda bir sınır yoktur. Tesisten tesise değişse de bir apart otelde bulunması gereken eşyalar, mutfak gereçleri, çamaşır makinesi, yemek masası, yatak odası takımı, buzdolabı, çay-kahve makineleri, tv, ütü, elektrik süpürgesi vb. olarak özetlenebilir. Konuklara gerçek bir ev konforu sağlayabilmek için bir apart otelde mümkün olduğunca dayanıklı ve çeşitli ev eşyası bulundurulabilir.