Kırklareli Mekân & Yemek Rehberi

Çevre illerden Kırklareli’ne geldiğinizde bu şehirde sizi doğal ve tarihi güzelliklerin beklediğini göreceksiniz. Marmara’nın sakin şehirlerinden biri olan Kırklareli, Bulgaristan’dan aldığı göçmen kültürüyle zengin bir mutfağa da sahiptir.

 

Yazımızda Kırklareli yemekleri nelerdir, Kırklareli yemek yerleri konuları ve Kırklareli nerede ne yenir sorusunun cevapları ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz.

 

Kırklareli tam olarak nerede diyenler için kısa bir tarif verelim. Marmara Bölgesi’nde bulunan bu şehir, kuzeyine Bulgaristan’ı almıştır. Batısında Edirne; güneyinde Tekirdağ yer alır. İstanbul’a ise güneydoğudan komşudur.


Kırklareli’nin mutfağı da oldukça lezzetli yemeklerden meydana gelmektedir. Kırklareli’de ne yenir dediğiniz durumlarda hızlı servis yapan Kırklareli restoranları isimleri sizleri bu listede bekliyor olacak. Kırklareli kahvaltı ve lezzetli öğünler için iyi bir seçim!

 

Bulunduğunuz şehirden biraz uzaklaşmak ve yeni yerler keşfetmek istediğinizde, Kırklareli’nin sizi en güzel detaylarıyla beklediğini unutmayın!


Yöresel Kırklareli Yemekleri – Nesi Meşhur?

Kırklareli’nin meşhur yemeklerini merak edenler için; bolca lezzet kokan bir liste sunalım. Bol çeşitli, iştah açan bir mutfağı olan Kırklareli’nde hangi geleneksel yemekler pişermiş şimdi göz atalım:

 

İşkembe çorbası

Umaç

Borani

Toyga

Manca

Soğan aşı

Yahni

Papaz yahnisi

Tas kebabı

Kuzu kapama

Höşmel

Bakla çorbası

Süt çorbası

Tarhana çorbası

Ciğer tava

Ciğer yahni

Kalle

Tavuk kapama

Hindi kapama

Bıldırcın

Tavşan tandır

Höşmerim

Ördek ve üveyik kâğıt kebabı

Tavşan dolması

Tavşan köftesi

Tavşanlı tarhana bulamacı

Hurma tatlısı

Bulama

Tavşanlı papaz yahnisi

Kaymaçina

Hayrabolu tatlısı


Afiyet Olsun.